Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej. 

Niestety tak to właśnie jest, że dopiero w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia szukamy rozwiązań zapewniających nam bezpieczeństwo. W przypadku wirusów dezynfekujemy siebie oraz wszystkie przedmioty codziennego użytku. Bardzo ważne jest też utrzymanie wysokiej odporności naszego organizmu aby mógł zwalczać potencjalne zagrożenia.  

Potrzeba przebywania w domach podczas Pandemii przypomina nam o zagrożeniach występujących w tym środowisku mieszkalnym. 

Biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego w budynkach jakość powietrza wewnętrznego ma większy wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi niż jakość powietrza atmosferycznego.

Zalanie pomieszczeń wiąże się ze zniszczeniem przez wodę wielu elementów wyposażenia oraz struktury budynku. Niektóre przedmioty i elementy wyposażenia wnętrza idzie uratować. Również ściany, sufity oraz posadzki można ratować po przez odpowiednie osuszanie. 

Podczas zalania woda nasączy mury budynku. Wodę stojącą możemy wypompować. Jeśli przestrzeń jest otwarta to do osuszenia ścian i sufitów wystarczą osuszacze kondensacyjne lub absorpcyjne. Natomiast kiedy woda dostanie się pod podłogę warstwową sprawa osuszania jest już bardziej skomplikowana. 

Aby woda nie zalegała pod posadzką należy ja dosłownie odessać lub wytłoczyć. Można to zrobić właśnie metodą podciśnieniową!